Instytut Skrzynki zaprasza na drugie już warsztaty arteterapeutyczne, których program został zaprojektowany z myślą o członkiniach Kół Gospodyń Wiejskich. Tym razem przyjrzymy się roli i znaczeniu kobiety w tradycji i społeczeństwie w czasach przeszłych i obecnych. Poszukamy odpowiedzi na pytania o priorytety, przyjrzymy się wartościom i porozmawiamy o zmianach, które przynieść może ze sobą przyszłość.

Twórczym działaniem będzie kreatywna praca z poezją i stworzenie blackout poetry, czyli wykorzystanie techniki, która zachęca do zmiany istniejącego tekstu i nadania mu zupełnie nowego znaczenia. Poprzez zakreślanie (zaciemnianie) słów na zadrukowanym tekście, powstaje nowy tekst. Taki scenariusz warsztatów pobudzą kreatywność każdego.

Misją warsztatów jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której w życzliwej atmosferze uczestniczki będą mogły porozmawiać o tym, co jest dla nich ważne. Funkcjonując na co dzień w zorganizowanych strukturach Kół, uczestniczki będą mogły spojrzeć na siebie z nieco innej, nieznanej do tej pory perspektywy, zainspirować się swoimi doświadczeniami i zintegrować jako grupa, którą napędza wspólne, twórcze działanie.

Warsztaty odbędą się 25 listopada w Sali konferencyjnej Dworu Skrzynki, pl. Parkowy 1, 62-060 Skrzynki, gm. Stęszew, powiat poznański. Potrwają od godziny 12:00 do 15:00. Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Informacja telefoniczna: 533 115 181, e-mailowa: kontakt@instytutskrzynki.pl.

Poprowadzi je Marta Szostak, absolwentka arteterapii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego oraz muzykologii, kulturoznawstwa i studiów z zakresu rozwoju publiczności na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Stale współpracuje z  poznańskimi NGOsami, w tym Fundacją Odzyskani oraz Fundacją im. Julii Woykowskiej, w których prowadzi warsztaty arteterapeutyczne przeznaczone głównie (choć nie jedynie) dla młodzieży i młodych dorosłych. W poznańskiej Scenie Roboczej – Społecznym Miejscu Kultury zaprojektowała i przeprowadziła pilotażowe warsztaty towarzyszące premierze jednego ze spektakli. Regularnie współtworzy działania edukacyjne organizowane przez Teatr Muzyczny w Łodzi.

 

Arteterapia to dla niej podróż przez sztukę w głąb siebie; to szansa na usłyszenie swojego głosu oraz zaobserwowanie i nazwanie emocji, to przestrzeń do rozwoju i czas na refleksję, którą wspiera swobodne twórcze działanie. To proces, w którym sztuka jest towarzyszem, a człowiek – celem.

 

Przygotował: Instytut Skrzynki